Hvorfor satse pĂĽ Community art?
Vi lever i en krisetid hvor det rustes opp og kuttes i kulturbudsjettene. Hvor smart er det? Hva er de aller beste argumentene for ü øke satsingen pü kunst og kultur i denne krisetiden? Vi har spurt befolkningen.
Hvert tredje ür gjennomfører NPU en omfattende befolkningsundersøkelse som müler etterspørselen etter kunst og kultur, og kobler bruk og interesse til bakgrunnsvariabler som livsfase, utdanning, økonomi, geografi og psykografi. Undersøkelsen heter NPU Befolkning. Den forrige kom i 2022. I ür kom det en ny utgave. Andreas Roaldsnes fra Bergen kommune har doktorgrad i kulturanalyse. Han holdt en keynote basert pü undersøkelsen, etterfulgt av panelsamtaler mellom toppledere i museumsfeltet. Hilde Sandvik møter Ingrid Røynesdal (Nasjonalmuseet) , Haakon Thuestad (Kode) og Ellen Aslaksen(Aust-Agder Museum og arkiv).
Andrew McIntyre er rüdgiver for kulturinstitusjoner over hele verden. Basert pü sine erfaringer fra dagens USA holdt han en keynote om kulturinstitusjonenes posisjon i en tid preget av kulturkrig. Han gav norske kulturledere seks utfordringer. Tre toppledere i scenekunstfeltet kommenterer undersøkelsen og svarer pü McIntyres utfordringer. Med: Camara Lundestad Joof (Dramatikkens hus), Solrun Toft Iversen (Den Nationale Scene) og Erik Ulfsby i samtale med Hilde Sandvik. Kulturredaktør Danby Choi i Subjekt og kommentator i Bergens Tidene, Jens Kihl, avrundet üpnings-sesjonen før lunsj med sine betraktninger rundt hva de hadde hørt og lÌrt.
Etter lunsj handlet det om hvordan vi kan bli smartere sammen, gjennom ü dele kundeinnsikt. Kenneth Fredstie delte hvordan Den Norske Opera & Ballett jobber med innsikt for ü fylle salene. Vi snakket om hvordan det jobbes med publikum som medskapere i to sesjoner om mangfold og community-art. Og vi skal snakket om kunstig intelligens. Tre av fire finalister til NPU prisen 2025 har tatt i bruk KI i arbeidet med ü utvikle forestillinger, formidlingsopplevelser og nye markedsverktøy. Vi møtte finalistene til ürets NPU-priser og var der da prisene deles ut om kvelden.