NPU Konferansen 2022

26.09.2022, 11:30 — 23:00

Kulturhuset, Youngs gate 6, 0181 Oslo
01 npu konferansen2022
Over 30 medvirkende fra norsk kunst- og kulturliv deltok fra scenen. Vi lanserte det nyskapende kulturanalyse-verktøyet NPU Monitor i samarbeid med Norstat. 10 finalister til NPU prisen presenterte sitt arbeid. 3 jurymedlemmer og 4 kulturtopper delte ut priser til årets vinnere av NPU Prisen 2022.

NPU Konferansen 22 er over

Bilder / video / presentasjoner kommer.

Medvirkende

ATR ekstrastort
Anette Trettebergstuen
Kultur- og likestillingsminister
Arbeiderpartiet
Trine Skei Grande
Trine Skei Grande
Tidligere kulturminister, nå partner og rådgiver for Footprint
Omar Samy Gamal
Omar Samy Gamal
Byråd for kultur, idrett og frivillighet
Ellen Horn
Ellen Horn
Tidligere kulturminister, nå skuespiller og kunstnerisk leder i Peer Gynt AS
Bjørgulv Vinje Borgundvaag
Bjørgulv Vinje Borgundvaag
Tidl. Statsekretær, nå Samfunn- og myndighetskontakt
Norsk forleggerforening
Egill 031220 web 2 HT
Egill Pálsson
Teatersjef
Hålogaland Teater
Anika Mackenroth foto Lasse Jangås HT
Anika Mackenroth
Kommunikasjonssjef
Hålogaland Teater
Ulrikke 310820 web 2
Ulrikke Benestad
Prosjektutviklingssjef
Hålogaland Teater
Valborg Froysnes1 28d95030
Valborg Frøysnes
Teatersjef
Kilden Teater
Janneke Aulie2 646352f6
Janneke Aulie
Salgs- og markedssjef
Kilden teater og konserthus
Ingvil E Viti
Ingvil Eilertsen Grimstad
fagdirektør for kulturhistorisk avdeling
Musea Viti
Image
Hilde Marie Blindheim
Formidlingskurator
Viti
Khalid Salimi Mela
Khalid Salimi
Daglig leder
Melahuset og Melafestivalen
Oslo World stab 2022 Lars Opstad 046
Alexandra Archetti Stølen
Festivalsjef
Oslo World
NHT Mads BERRE1728 768x1024
Mads Bones
Teatersjef
Nye Hjorten Teater
NHT Kyrre BERRE1713 768x1024
Kyrre Havdal
Musikalsk leder
Nye Hjorten Teater
NHT Olve BERRE1834 768x1024
Olve Løseth
Kunstnerisk Produsent
Nye Hjorten Teater
Image003
Gard Erik Mortensen
Kulturhusleder
Moss Kulturhus
Image002
Lukas Lindberg
Ung produsent (Ungprod)
Moss Kulturhus
Siri
Siri Breistein
Rådgiver/Prosjektleder
Bergen Kommune
Trine
Trine Sejrup
Kunstner/Designer
Bergen Kommune
Katrine Berg Nødtvet
Katrine Berg Nødtvet
Byråd for kultur, sosial og inkludering
Bergen Kommune
Ann Kristin Sørli Nasjonalmuseet
Ann Kristin Sørli
Kurator Formidling
Nasjonalmuseet
Lisa A Bernhoft Sjødin nasjonalmuseet
Lisa A. Bernhoft-Sjødin
Kurator Formidling
Nasjonalmuseet
Hilde046
Hilde Brinchmann
Teatersjef og daglig leder
Tigerstadsteateret
Elisabeth Høsflot Klæbo farge
Elisabeth Høsflot Klæbo
Daglig leder
Kjøpmannsgata Ung Kunst
Cathrine Hovdahl Vik farge
Cathrine Hovdahl Vik
Kunstnerisk leder
Kjøpmannsgata Ung Kunst
Danby Choi foto Jan T Espedal Aftenposten 2
Danby Choi
Sjefredaktør
Subjekt
Portrett Michelle Tisdel
Michelle Tisdel
Styreleder i foreningen INN - Etniske minoriteter i norsk kulturliv
Emma Lind
Emma Lind
Rådgiver
Image 6483441
Thomas Talawa Prestø
Rådgiver og kunnskapsprodusent
Ingrid E. Handeland
Ingrid E. Handeland
Direktør
Norsk Publikumsutvikling
Svend Aavitsland BW
Svend Aavitsland
Spesialrådgiver
Norsk Publikumsutvikling
Martine tanberg web
Martine Tanberg
Prosjektleder
Norstat
Niels Righolt
Niels Righolt
Direktør
Center for Kunst & Interkultur (CKI)
Wenche Viktorsdatter Paulsen
Wenche Viktorsdatter Paulsen
Produsent, Riksteatret. Teatersjef, Tigerstadsteatret.
Styreleder
Endre Dalen
3ndre D@len
DJ

Program

Del 1

12:00 - 12:10
Kultur- og likestillingsministeren åpner NPU Konferansen.
Anette Trettebergstuen
12:10 - 13:00
Hva forteller NPU Monitor om kunsten og kulturens posisjon i ulike regioner og befolkningssegmenter, og hvordan kan tallene brukes av aktørene?
Ingrid E. Handeland + Svend Aavitsland + Martine Tanberg
13:00 - 13:15
Pause

Del 2

13:15 - 13:45
Nasjonalmuseet: Erfaringer med bruk av NABC-metoden i kurateringen av "Jeg kaller det kunst".
Lisa A. Bernhoft-Sjødin + Ann Kristin Sørli
13:45 - 14:00
Bergen Kommune: Hvordan implementeres strategi for mangfold og inkludering i Bergen?
Byråd Katrine Berg Nødtvet
14:00 - 14:15
Bergen Kommune: Hvordan kan kunst skape blomstrende kreative samfunn?
Siri Breistein + Trine Sejrup
14:15 - 14:30
Pause
14:30 - 14:45
Tigerstadsteatret: Teater for barn som ikke blir tatt med i teatret
Hilde Brinchmann
14:45 - 15:00
Hålogaland Teater: Innsikt som grunnlag for inkluderende praksis
Anika Mackenroth, Egill Palsson, Ulrikke Benestad
15:00 - 15:15
Kilden Teater og Konserthus: Slik jobber vi for å styrke vår posisjon i befolkningen
Janneke Aulie + Valborg Frøysnes
15:15 - 15:30
Pause
15:30 - 15:45
Moss Kulturhus: Lar de unge programmere sine egne møteplasser
Gard Erik Mortensen + Lukas Lindberg
15:45 - 16:00
Musea Viti: Fra tilskuer til deltaker – Med 17-åringen som målgruppe
Ingvil Eilertsen Grimstad + Hilde Marie Blindheim
16:00 - 16:15
Mela: Hvordan de lykkes med å skape en interkulturell møteplass
Khalid Salimi
16:15 - 16:30
Pause
16:30 - 16:45
Oslo World: Arbeidet som førte til publikumsrekorden i 2021
Alexandra Archetti Stølen
16:45 - 17:00
K-U-K: Slik skaper de økt kunstinteresse Trondheim
Elisabeth Høstflot Klæbo + Cathrine Hovdahl Vik
17:00 - 17:15
Det Nye Teatret: Oppskriften bak den digitale suksessen i 2021
Mads Bones + Kyrre Havdal + Olve Løseth

Del 3

17:30 - 19:00
Middag: 9-retters tapasmeny inkl. enhet

Del 4

19:00 - 19:15
Utdeling av NPU Prisen til Årets Forsterker
Emma Lind + Ellen Horn
19:15 - 19:30
Utdeling av NPU Prisen til Årets Øker
Danby Choi + Omar Samy Gamal
19:30 - 19:45
Utdeling av NPU Prisen til Årets Utvider
Michelle Tisdel + Bjørgulv Vinje Borgundvaag
19:45 - 20:00
Utdeling av NPU Prisen til Årets Fornyer
Niels Righolt + Trine Skei Grande

Del 5

20:00 - 23:00
3ndre D@len spiller elektronisk pop- og undergrunnsmusikk fra Afrika og diasporaen
Endre Dalen

Digital deltaker? Treff de medvirkende i det hemmelige rommet

Del 1

13:15 - 13:30
Svend Aavitsland og Martine Tanberg
NPU og Norstat
13:45 - 14:00
Ann Kristin og Lisa
Nasjonalmuseet
14:30 - 14:45
Siri Breistein og Trine Sejrup
Bergen Kommune
14:45 - 15:00
Hilde Brinchmann
Tigerstadsteatret
15:00 - 15:15
Anika Mackenroth og Ulrikke Benestad
Hålogaland Teater
15:30 - 15:45
Janneke Aulie og Valborg Frøysnes
Kilden Teater
15:45 - 16:00
Gard Erik Mortensen og Lukas Lindberg
Moss Kulturhus
16:00 - 16:15
Ingvil Eilertsen Grimstad og Hilde Marie Blindheim
Viti
16:30 - 16:45
Khalid Salimi
Mela
16:45 - 17:00
Alexandra Archetti Stølen
Oslo World
17:00 - 17:15
Elisabeth Høstflot Klæbo + Cathrine Hovdahl Vik
Kjøpmannsgata Ung Kunst
17:15 - 17:30
Mads Bones, Kyrre Havdal og Olve Løseth
Det Nye Teatret